1. Millal sa alustasid oma DJ-karjääriga
Ma mängisin esimest korda ööklubis 2014, september 25 äkki? Ma läksin just ülikooli ja siis kogemata sattusin ööklubisse mängima. Ja nii ta vaikselt pihta hakkas.
2. Milline su esimene keikka oli?
Kohutav! Ma sain kuidagi läbi tutvuste mängima ja ma kelleltki laenasin ühe DJ kontrolleri ja valmistasin ette tunniajase seti. Klubisse jõudes selgus, et kontrolleril on kõik juhtmed maha jäänud ja siis mind pandi CD-mängijate taha - mängigu ma siis nendega. Ma ei teadnud absoluutselt, kuidas nendega mängida. Siis tund aega tuli sellist "lirtsavett" kõlaritest. Aga tegin oma tund aega ära ja ise üldse rahule ei jäänud. Aga see vend, kes mind mängima kutsus, arvas, et ma peaksin ühe korra veel tulema. Ma ise mõtlesin, et "mida fa**i", kas sa ei kuulnud kui kohutav see oli?". Aga ta ikka tahtis, et ma korra veel tuleksin. Mis seal ikka, käisin korra veel. Jälle CD.mängijad, jälle sama kohutav. Siis see korraldaja kutsus mind enda juurde ja õpetas mulle basic asjad ära, tal oli kodus tehnika olemas. Ja kui ma nüüd aastaid hiljem olen küsinud temalt, et miks sa mind tagasi kutsusid, mul ei tulnud ju midagi välja? Siis ta ütles, et ta nägi mingit sära mu silmades ja ta tahtis sinna kuidagi kaasa aidata. Kui ma õigesti mäletan, siis see oli Münt'is ja see oli DJ SinSin, kes mind oma tiiva alla alguses võttis.
3. Kuidas sa Studiosse esimest korda mängima sattusid?
Teadsin kedagi, kes teadis kedagi, kes teadis millestki midagi. Põhimõtteliselt mängisin Vabank'i VIPis Hip-Hop muusikat ja ühel hetkel astus selline pikk ja suur mees mu kõrvale, küsis nime ja numbrit ja ütles, et tahab mind Studiosse mängima saada. Selleks meheks oli Tõnn Kuuli (DJ MVP). Ta ütles, et ma mängivat head muusikat ja ta tahab mind "Flavours"-ile mängima võtta. See oli vist 2015 aasta lõpus ja ma olin endale 2016 aastaks eesmärgi juba seadnud: saada piisavalt heaks, et Studiosse ja Tartu Shootersisse mängima saada ja 2016 esimene reede mängisin Studios ja esimene laupäev Tartu Shootersis koos Tõnni ja Antoniga (Must) "Flavours"-il.
4. Mis hetkel sa tundsid teadvat, et sinust saab DJ?
Ma arvan, et siis, kui reaalselt pakkumisi hakkas tulema. Erinevad klubid pöördusid mu poole, et mind mängima kutsuda ja tekkis reaalne nõudlus mu järele. See oli esimene kord, kui tundus, et võib asja saada. Hea kinnitus sellele oligi see Studios mängimine, kuhu mind edaspidi tagasi kutsuti. Studios proovimas ei käida.
5. Kus sa täna, 2019 aastal, kõige rohkem esineda tahaks?
Hetkel pole selles vallas uut eesmärki sõnastanud. Alati oleks lahe kuskil festivalil mängida, vabas õhus, palju rahvast.
6. Milline su kõige ägedam keikka oli?
Paar nädalat tagasi mängisin oma ettevõtte suvepäevadel. Mängisin plaate peale NOËP-i, 1300 inimest ja vabas õhus. Hästi mõnus olek oli ja publikule muusikavalik meeldis. Paljud tulid peale setti ütlema või saatsid sõnumi. See on hästi mõnus tunne, jääb meelde.
7. Mis su praeguse hetke suurimad väljakutsed on, just muusikavallas?
Oma muusikat ei ole plaanis hakata tegema, sest ma olen täiesti ebamusikaalne inimene. Ma ei pea viisi ega midagi. Aga suveti korraldame Mattis Osulaga (DJ Element) koos näiteks Sadama Suveterrassil sellist pre-party vibega pidu (nimega Shuffle), kus inimestel oleks lihtsalt hea olla. See vähemalt minule mõjub küll väga vabastavalt. Üks põhjuseid, miks ma muusikat mängin on see, et kõik probleemid ja töömõtted lähevad selleks ajaks peast ära. Saab väljalülitada, nagu puhkusel.
8. Mida teeb DJ FRNK siis, kui ta plaate ei mängi?
Päevatööl käin. Ja vabal ajal puhkan, hängin sõpradega, teen trenni mingilmääral. Püüan võimalikult palju korvpalli mängida. Olen seda terve elu teinud ja tõenäoliselt osati tänu sellele ma siin intervjueeritav olengi. Korvpall ja Hip-Hop käivad käsikäes. Kusjuures algselt mängisin DJ-na pigem EDM-i ja kütet, aga mingi hetk sain aru, et peab vinüülidel mängima hakkama, sest Hip-Hop on südamelähedane. Ja seda just tänu korvpallile.
9. Kuidas sina valmistud üheks DJ-setiks?
Ma otseselt playliste valmis ei tee. Mingit rituaali ka ei ole. Tavaliselt on nii, et päev-kaks enne vaatan mingisugust uut muusikat, mida kasutada. Pigem lähen klubisse, hakkan kuskilt otsast mängima ja vaatan publiku reaktsiooni pealt, et mis sellele rahvale peale läheb. Ja siis selle järgi improviseerin. Peo arenedes püüan tunnetada, mis lugu parasjagu kõige paremini sobiks. Inimesed hääletavad jalapaaridega - kui tantsuplats on täis, siis järelikult on hea ja läheb peale.
Kunagi, kui ma alustasin, siis ma tegin endale playlistid enne valmis. Valisin lood välja ja panin järjekorda ja selle järgi mängisin. Siis ma veel ei tundnud lugusid nii hästi. Praegu võtan kartoteegist loo ja juba tean, kuhu või kuidas seda kasutada. Veidi on kindlam tunne.
10. Kas sul on DJ-de seas lemmikuid?
Ma selline die-hard fänn ei ole kellelgi, et igal keikkal kohal käin. Aga minujaoks Eesti koorekiht, kes mängivad vinüülidel või sarnast muusikat, mis mina on alati väga lahe kuulata ja vaadata, kuidas nad mängivad. Näiteks kunagi ei olnud DJ Questiga mänginud ja siis läksin temaga esimest korda Tartusse (Shooters) mängima ja siis tegin oma pool tundi ära. Siis jäin pulti vaatama ning kuulama, mida tema teeb. Ja siis suu vajus lahti: nii muuseas, nii puhta tehnikaga, nii head lood. Seda oli nii hea vaadata. DJ Nova'ga oli sama lugu. Just tehnika ja loovalik oli väga kena
Välismaistest ka otseselt lemmikuid ei ole, aga iga aasta meeldib mulle vaadata RedBull 3 Style võistlust. Seal on igal DJ-l limiteeritud aeg ja pead olema võimalikult loov. Need tehnikad ja üleminekud on täiesti maailmaklass.
11. Mis sul praegu sinu lemmik lugu?
See on kindlalt kõige raskem küsimus. Hästi palju head ja uut muusikat tuleb koguaeg peale. Aga hetkel väga vaibib J. Cole - No Role Models. Siis Machine Gun Kelly - Stereo on alati väga mõnus. Nüüd on läinud kantri-hip-hop moodi, näiteks LilX, Nas, Old Town Road. Just täna (03.07.2019) tuli uudis, et Old Town Road on läbi aegade kõige kauem Billboardi TOPis olnud Hip-Hopi lugu: tegi Eminemi - Lose Yourselfile ära. Ma just leidsin Vietnamis ühe uue loo, mille peaks klubi seinte vahele tooma, eks ole näha, kas läheb peale.
12. Milliseid artiste pead sa aegumatuteks klassikuteks?
Kaks lemmikut vana-kooli Hip-Hopist on Biggie ja 2pac, need jäävad alati. Vaikselt võib neid uuema kooli muusikuid ka klassikuteks nimetama, nagu Kanye West ja Drake. Ja kui päris värsketest peaks valima, siis kõik need räpparid, kelle esinejanimi algab "Lil"-iga. Ma ise seda väga ei kuula ja ei mängi, aga kuna sotsiaalmeedial on täna väga suur roll, siis nende turundus ja marketing on väga hea. Ju neist saavad ka klassikud ühel päeval. Aga loodan, et Machine Gun Kelly saavutab ka ühel päeval klassiku staatuse.
13. Kuidas hindad tänast Eesti ööelu taset?
Üks asi, mis kindlasti võiks olla paremini, on see, et meil on vähe klubisid, mis on suunatud kindlale muusikažanrile, nö. dedicated. Ma saan aru, et meid on nii vähe, et ei saa tekkida ööklubi täis inimesi ühele kitsale žanrile. Välismaal on klubid, kus mängitakse ainult House'i või Hip-Hop'i v D'n'B-d. Ja inimesed selle järgi valivadki. Sest kui on klubid, kus mängitakse sisuliselt Hip-Hopist EDMini, siis on alati inimesi, kellele midagi ei sobi.
Ja Eesti ööklubi külastaja veel siiani ei saa sellest aru, et soovilugu ei pruugi igalepoole sobida. Võib olla hea lugu, jah, aga kui biit ei matchi, siis ei saa ju..
Aga mulle meeldib Eesti ööelu juures see, et korraldatakse palju erinevaid üritusi. Inimesed ei pea ainult klubis käima, vaid on näiteks soojendusüritused, kus mängivad DJ-d. Paar aastat tagasi käisin Londonis riietepoes ja seal mängis ülihea muusika. Küsisin teenindajalt, et mis playlist see on. Müüa naeratas ja ütles, et meil mängib siin DJ. Läksin alla korrusele ja üllatusin - ongi keset päeva riidepoes DJ. Mulle see idee väga meeldis, et DJ-d tuuakse ööklubidest rohkem välja. Olen näinud, et näiteks Rii on ka Eestis mänginud näiteks Sportlandis, two thumbs up! Ja meeldiv on veel see, et aina rohkem saavad tähelepanu neiud, kes muusikat mängivad.
14. Kui sa ei oleks DJ, siis millega sa tõenäoliselt seda aega selle asemel sisustaksid?
Isegi ei oska ette kujutada. Reeglina on nii, et nädalavahetustel emb-kumb päev, reede või laupäev, on alati kinni, vahel isegi mõlemad päevad. Lisaks veel nädala sisesed päevad. Kui neid ei oleks, siis peaks leidma mingi muu tegevuse mis aja positiivselt ära sisustab.
15. Sul on ka päevatöö. Kas need kaks asja kuidagi teineteist segama ei hakka?
See vajab natukene planeerimist ja laveerimist. Kui ma veel päevatööl ei käinud, siis mängisin 3-4 korda nädalas. Lisaks käisin ülikoolis. Aga siis oli minu nädalavahetus pigem esmaspäev-teisipäev, kui kõik sõbrad tööl olid ja lõpuks hakkas lihtsalt igav. Lõpetasin ülikooli ära, sain oma kraadi kätte ja otsustasin ka päevatööd tegema hakata. Jätsin osad mängimised ära ja nüüd klapib ajakasutus paremini.
16. Kirjelda mis on Studios mängimise puhul erilist?
Minujaoks on Studio ja Tartu Shooters kaks väga erilist kohta. Esiteks on Studio brand ja nimi, väga tipptasemel, creme-de-la-creme. Ja siin mängimine on hästi mugav - puldi ülesehitus on perfektselt läbi mõeldud. Ma tean, et see on juba klubi loomisel selliselt ehitatud, et oleks võimalikult ergonoomiline ja mugav. Siin on üliproffesionaalsed töötajad ja mulle meeldib mängida klubides, kus ma saan kogu staffiga hästi läbi ja siin on nad kõik toredad. Sinne kollektiiv muudab ka selle koha eriliseks. Ja muidugi - rahvas, neid ei saa unustada. Minu arvates käivad siin smart-casual stiiliga normaalsed inimesed, kes jagavad head maitsemuusikat ja kellele meeldib head aega veeta.
Tahaksin tänada inimesi, kes käivad kuulamas ja kes kiirgavad positiivseid vaibe. Alati on tagasiside teretulnud: kas kiidusõnadena või konstruktiivse kriitikana. Tehke teistele head ja Studios näeme!
Next event: All In at Studio 15.08