Martin Saar - kunstnik, kes olnud 20 aastat plaadimängijate taga!

Written by Ermo on Nov 21, 2019

  • Twitter
  • Facebook

Martin Saar on kunstnik, kes peab lugu heast muusikast. Käisime Martinil kunstistuudios külas ja uurisime tema tegemiste kohta lähemalt.

Martin Saar - Studio 2. korrus

1. Kuidas ja millal jõudis Martin Saar esimest korda avalikult plaadimängijate taha?
See oli aastal 1999 ehk 20 aastat tagasi Puhkekeskuses Valkla Rand. Oli reede õhtu ja veetsime seal sõpradega meeldivalt aega. Ühel hetkel jäi muusikasüsteem nurgas vait. Alguses ei tundunud see kedagi segavat, aga minu jaoks oli liiga vaikne. Läksin asja uurima. Leidsin suure karbi täie CD-sid, millest enamus olid eestikeelsed. Hakkasin neid edasi-tagasi vahetama ja sõbrad tulid tantsima. Lõpuks oli hoog sees ja tants kestis hommikuni. Siis tundsin esimest korda, et "Wow, siin vist peitub midagi minujaoks!"

2. Sel reedel oled üle pika aja tagasi Studio plaadimängijate taga. Kuidas see paika loksus?
Ma olen viimasel ajal paar korda Studiot külastanud ja leidnud end mõttelt, et siin võiks uuesti mängida. Hea sound, Funktion1 kõlarid, miks mitte? Ja uskuge või mitte, paar päeva peale seda mõtet tuli pöördumine. Ma ei mäleta, kas see oli Phil (Philip Nikolajev / Dr. Philgood, Studio programmijuht - toim.) või Jonny (Blow resident DJ - toim.) aga küsis, kas tahaksin mängima tulla. Huvitaval kombel läks mõte minupoolt lendu ja tuli kohe kaarega tagasi. Telepaatia.

3. Võtad ülemisel korrusel koha sisse Blow residentide, Nix & Jonny'ga. Mida sa nendest tead ja kuidas sa neid kirjeldaksid?
Noored tegijad kutid. Mulle meeldib nende energia ja vibe, mida nad oma pidudel loovad. Mulle tundub, et musikaalselt liiguvad nad veel veidi ringi, otsivad ennast, puudutavad erinevaid stiile. Väga huvitav on jälgida, mida noored teevad.

4. Milline su kõige ägedam DJ-na esinemine siiani on olnud?
Kõige paremini meenuvad need toredad korrad Komeedi katusel, Pada-s ja Laeva-s  "Legendary" pidude raames. Eriti need Laeva varahommikused päikesetõusud. Kui siis õnnestus muusikat mängida ja rahvas tuli hooga kaasa - see rõõm mis seal kohapeal valitses, oli võimas.

5. Kuidas sa ise oma muusikamaitset ja -valikut žanrite vahel liigitad ja kes on su lemmikartistid?
Mainisin, et alustasin plaadimängimist "Eesti Kuld" CD-dega Valkla Ranna Puhkekeskuses. Anne Veski oli seal valikus, Tarmo Pihlap kindlasti ja kogu ülejäänud kamp. Sealt edasi arenes muusikavalik Disco ja R'n'B poole. Umbes 10 aastat oleksin kindlasti Studio alumisele korrusele pigem sobinud muusikat mängima ja kuulama. Viimased paar aastat olen viljelenud elektroonilisemat muusikat. Deephouse, Afrohouse ja meloodiline House on põhilised, mida mängin.

Praegu on kaks suurt lemmikut, kes ise ka muusikat produtseerivad ja sinna juurde ka laulavad. Monolink ja Jan Blomqvist. Lihtsalt mega on kuulata / vaadata, mida nad teevad.

6. Mis soovilugu sinult küsida ei tasuks? Mida sa kindlasti ei mängiks?
"Despasito"-t. Aga ma esimesed 10 aastat ainult soovilugusid mängisingi. Ma ei nimetaks tolleaegset Martin Saart DJ-ks, vaid pigem vahendajaks. Kuulasin, mis rahvas soovis ja käitusin selle järgi. Hiljem, kui oma maitse väljakujunema hakkas jäid soovilood harvemaks. Nüüd ütlen üsna tihti neile "Ei!". Erandid on muidugi eriüritused: pulmad, sünnipäevad. Seal on teised reeglid.

7. Kui sa oleksid superkangelane, siis millise loo taustal sa maailma päästma asuksid?
Survivor - Eye of the Tiger. Selle saatel võiks päästa küll.

8. Kuidas hindad tänast Eesti ööelu taset?
Ma leian, et Eesti ööelu on väga võimas just kvaliteedi poolest. Pean silmas just Studio teist korrust. See heli, mis seal on saavutatud ja line-up, keda mängima kutsutud, on ülikõva. Ülejäänud on minujaoks liiga mainstream. Olgem ausad, kui sa oled head muusikat saanud kuulata läbi Funktion1 helisüsteemi, siis on keeruline muuga leppida.

I Land Soundil oli väga palju häid, lausa maailmatasemel set-e. Näiteks Kaarel Sein peale Aafrikas elamist - pean tunnistama, et see on väga hästi mõjunud talle. Kui võrrelda, kuidas ta enne mängis ja kuidas ta nüüd mängib, siis on toimunud korralik areng. See ei ole mitte öö ja päev, vaid nagu.. Eesti ja Aafrika.

Ma arvan, et Eesti kutid suudavad väga hästi muusikat luua. Näiteks Joosep Järvesaare set, jällegi I Land Soundil, mis koosnes ainult tema loodud muusikast, oli suve üks võimsamaid muusikalisi elamusi. Põnev on vaadata, mis nad edasi teevad.

9. Mis muudab Studios mängimise sinujaoks eriliseks?
Mulle meeldib Studio puhul see, et seal saab mööda käike ringi käiaKlubi kompaktsus muudab selle kindlasti eriliseks. Hea "täis maja" energia loomine tuleb lihtsamalt. Teised klubid on veidi liiga suured, et see kokku ajada. Kindlasti ka kahe korruse / tantsusaali lahendus, et sul on sisuliselt kaks eraldi pidu alati.

10. Millest räägivad Studio "Martin Saare Lounge"-i ja Hennessy baari seina- ja laemaalingud? Millest need inspiratsiooni on saanud? Kuidas need oma tee sinna leidsid?
Minu loomingu ja Studio kokkupuude sai alguse mu enda maalistuudiost, kus ma igapäevaselt töötan. Ma olin teinud lae- ja seinamaalingu viimasest seerijast, "La Familia". See räägib lossielust ja sellest, kuidas loomad ei suutnud enam pealt vaadata, mida inimesed teevad ning otsustasid juhtimise üle võtta. Sellest need maalingud räägivadki - kuidas loomad inimeste riided selga panevad, nende ellu põimuvad ja nende moodi käituvad. Studios ju saavad ka kõik "loomad" kokku ja hakkavad pulli tegema.

11. Olid fenomenaalse pidudesarja "Legendary" üks eestvedajai. Mis selle peo eriliseks tegi?
Meie jaoks seisnes "Legendary" fenomen hästi paljudes pisikestes asjades, mida eraldiseisvana võib-olla ei märkakski, kuid koos loovad terviku. Ma tooksin välja mõned olulisemad asjad:
- muusikavalik, ehk kes mängib.
- kvaliteet, ehk mis tehnikat kasutatakse.
- atmosfäär, mille loovad visuaalid ja dekoratsioonid. 
Lisaks erinevate kaasatud autorite poolt loodud kunstiteosed, mis seina riputasime. Ja kindlasti ei tohiks mainimata jätta häid inimesi, sest nemad lõpuks loovad hea vibe'i. Kui sa kõik eeldused ära täidad ja inimesed kohale jõuavad, siis see tõenäoliselt tekib. Minu töö on luua need tingimused, et see kõik võimalikuks saaks.

12. Kas "Legendary" peod toimuvad mingis võtmes siiamaani?
"Legendary" otsustas oma 9-ndal tegutsemisaastal teha väikese pausi. Pidudesari kasvas nii suureks ja tundsime kohustust iga aasta eelnevat üle trumbata. Mingi hetk väljusid korralduskulud kontrolli alt ja otsustasime, et vajame sellisest formaadist puhkust. Peod ikka toimuvad, kuid veidi teises vormis, vaiksemalt.

Suur tänu Martin Saarele, et leidis oma tihedas graafikus aega, et meiega oma mõtteid jagada. Ja ootame kõiki reedel peole: Blow at Studio 22.11

Martin Saar. Invitation

Tänasel Blow at Studio 22.11 peol on erikülalisena plaadimängijate taga kunstnik Martin Saar! Käisime tal külas, et uurida, mis elu ta parasjagu elab. Loe lähemalt intervjuust - http://bit.ly/MartinSaar-inter... by Studio on Thursday, 21 November 2019